Mapa ładowarek elektrycznych w Polsce (Aktualizacja Wrzesień 2020)
Gdzie naładować swój samochód elektryczny? Gdzie są darmowe ładowarki? Jak wygląda sieć ładowania samochodów elektrycznych w polskich miastach, przy drogach i na autostradach? Przedstawiamy mapę ładowarek elektrycznych w Polsce. Sprawdź, gdzie stoją słupki z prądem, w którym miejscu za darmo doładujesz auto a także, w jakich lokalizacjach znajdują się ładowarki Tesla samochodowa Supercharge.
Elektromobilność w Polsce. Ile jest aut elektrycznych [2020]
Obecnie w kraju nad Wisłą zarejestrowanych jest 13 057 samochodów elektrycznych a ich kierowcy mają do dyspozycji 1224 stacji ładowania.1) Takie liczby podaje licznik elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. To i mało, i dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę ogromny wzrost zainteresowania tym segmentem rynku motoryzacyjnego.
Należy dodać, że statystyki PSPA obejmują również auta z napędem hybrydowym. Mamy więc 55%, czyli 7231 aut w pełni elektrycznych (BEV - Battery Electric Vehicle) oraz 5826 hybryd typu Plug-In (PHEV - Plug-in Hybrid Electric Vehicles). Liczba rejestracji aut elektrycznych w 2020 r. w Polsce (do lipca ‘20) wzrosła o 78% w porównaniu do analogicznego okresu (od stycznia do lipca) ubiegłego roku.
Nie bez znaczenia jest także zainteresowanie miast w dziedzinie elektromobilności transportu zbiorowego. Tym samym liczba nowych autobusów elektrycznych w Polsce wzrosła o 172% w skali rok do roku i teraz mamy ich 335 sztuk.
Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Co nam mówi Google Maps?
W Polsce działają 1224 ładowarki. Ogólnodostępnych jest 2 319 punktów ładowania samochodów elektrycznych, z czego 33% to szybkie stacje zasilane prądem stałym (DC), a 67% zasilanych jest prądem zmiennym (AC) o mocy ≤22 kW. Miasta z największą liczbą stacji ładowania samochodów z zielonymi tablicami to Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań
Sprawdź na mapie, gdzie mieszczą się najbliższe ładowarki:
Wyraźny wzrost elektromobilności w naszym kraju podyktowany jest rosnącą świadomością ekologiczną Polaków, jaki i założeniami rządowego Programu Rozwoju Elektromobilności w Polsce, w ramach którego zaplanowano stworzenie podstaw dla ekosystemu elektromobilności oraz program rządowych dopłat do aut elektrycznych. Obecnie można Można otrzymać 15% kosztów kwalifikowanych, do 18 750 złotych dla aut, które kosztują do 125 000 złotych. 2)
Tesla Supercharger, czyli gdzie w Polsce auto ładowałby Elon Musk?
Ile jest Tesli w Polsce? Amerykańskie elektryki, mimo zwolnienia gospodarki, cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Według danych danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, tylko w pierwszym półroczu 2020 na polskich drogach przybyło 88 egzemplarzy Tesli, co daje marce wzrost o 158,82% w skali rok do roku. Tesla oficjalnie otworzyła swój salon w Warszawie (przy ulicy Klimczaka 1) w lipcu 2020 roku, a to oznacza jeszcze większą dostępność Modeli: X, S oraz 3 dla polskich kierowców.
A ile jest stacji ładowania Tesli w Polsce? Sieć markowych ładowarek Tesli w to 8 Superchargerów zlokalizowanych w Ciechocinku, Kostomłotach, Radomiu, Trzebownisku/Nowej Wsi pod Rzeszowem, Katowicach (2 ładowarki: przy ul. Jankego 15d i Murckowskiej 22), Warszawie (ul. Belwederska 23) i w Poznaniu. 3)Planowane są jeszcze 3 kolejne lokalizacje: w Ostrowi Mazowieckiej, Sieradzu i Strykowie.
Czytaj także: Tesla w abonamencie. Kultowe auta elektryczne na abonament dostępne w Qarsonie
Największa sieć ładowarek elektrycznych w Polsce
175 ładowarek postawił do końca 2019 roku operator i dostawca usług ładowania - firma GreenWay, która może pochwalić się uruchomieniem pierwszych w Polsce ultraszybkich ładowarek 150 kW i pierwszym wielostanowiskowym hub-em ładowania. “Ładowanie w Polsce elektryka jest proste, całkiem wygodne i naprawdę pozwala jeździć tanio” - czytamy na oficjalnej stronie sieci. Zlokalizowane przy głównych korytarzach transportowych, w odległości 100 km od siebie, punkty ładowania umożliwiają naładowanie baterii o pojemności 23-40 kWh do 80% w około pół godziny.
Ambitne plany firmy dotyczące rozszerzania sieci o 100 nowych punktów (50 DC i 50 AC) zweryfikował kryzys wywołany epidemią Covid-19. Obecnie plany na 2020 rok zostały zredukowane o 1/3 a inwestycje odsunięte w czasie. Jednak w tym roku GreenWay uruchomił nową funkcjonalność w Mapach Google - oprócz liczby i lokalizacji punktów ładowania, znajdziemy tu liczbę i moc złączy ładowania a także ich aktualną dostępność.
Sprawdź aktualną mapę ładowarek GreenWay
Darmowe ładowarki aut elektrycznych
Od 1 września 2020 r. darmowe ładowanie samochodu elektrycznego przy sklepach sieci IKEA odchodzi w zapomnienie. Szwedzki producent mebli obok swoich sklepów w Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Krakowie, Bielanach Wrocławskich i Jankach k/Warszawy ma stacje ładowania, których operatorem jest GreenWay Polska. Standardowa opłata za ładowanie wynosi tam 1,14 zł/kWh. Natomiast stacje ładowania przy sklepach sieci Lidl (obecnie 4 punkty w całym kraju) są czasowo nieczynne. Najprawdopodobniej wiąże się to również z planowanym wprowadzeniem opłat.
Na elektromobilność mocno stawia także IKEA. Szwedzki producent mebli obok swoich sklepów w Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Krakowie ma słupki wykorzystujące prąd przemienny (AC). To sprawia, że urządzenia są tańsze w obsłudze, ale równocześnie wolniejsze. Obok IKEI również naładujemy samochód bezkosztowo.
Więcej stacji dla elektryków przy autostradach
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad idzie na rękę właścicielom samochodów zeroemisyjnych i planuje postawić przy autostradach 17 ogólnodostępnych stacji w Miejscach Obsługi Podróżnych klasy I (MOP). Według planu miejsca zlokalizowane będą są przy autostradach A1 (MOP Kałęczynek Wschód oraz MOP Kałęczynek Zachód, MOP Ludwinowo Północ oraz MOP Ludwinowo Południe, MOP Strzelce Północ oraz MOP Strzelce Południe, MOP Głowno Wschód oraz MOP Głowno Zachód, MOP Dobieszowice Wschód oraz MOP Dobieszowice Zachód), A2 (MOP Mogiły oraz MOP Bolimów, MOP Kozanki oraz MOP Zaborów, MOP Kuny oraz MOP Leonia) oraz A4 (MOP Chechło). GDDKiA podpisała już umowy z firmą Ekoenergetyka Polska Sp. z.o.o. oraz konsorcjum firm Greenway Polska Sp. z o.o. i GreenWay Infrastrukture s.r.o. 4)
Leave a Comment