Konieczność chodzenia po świecie na ślepo jest z pewnością niewyobrażalna dla wszystkich widzących. A szczególnie codzienne sytuacje są często główną przeszkodą dla osób niewidomych. W której z tych dwóch puszek znajduje się sos pomidorowy? Wynalazca „Be My Eyes” Hans Jørgen Wiberg dodał te przykłady, gdy aplikacja została zaprezentowana na konferencji TED i spotkała się z entuzjastycznym aplauzem.

Be My Eyes polega na pomocy wolontariuszy i łączy ich z osobami w potrzebie. Aby wyjaśnić, jak to działa, trzymamy się powyższego przykładu: Osoba niewidoma ma w spiżarni dwie puszki tego samego rozmiaru. Jeden ma mleko kokosowe, a drugi pokrojone pomidory. Nie da się powiedzieć, co jest w czym można po prostu poczuć. Bez oczu osoby widzącej osoba niewidoma jest zgubiona. Be My Eyes chce szybko i łatwo pomóc w takich sytuacjach, umożliwiając osobie niewidomej przesyłanie strumienia wideo do widzącego użytkownika za pośrednictwem aplikacji. Następnie może bezpośrednio odpowiedzieć na pytania niewidomego.

Be My Eyes chce pomóc osobom niewidomym (Zdjęcie: Emil Jupin i Thelle Kristensen)

Do korzystania z Be My Eyes wymagane jest konto (Zdjęcie: Be My Eyes)

Czy mleko nadal jest dobre? (Zdjęcie: Thelle Kristensen)

„Mam nadzieję, że Be My Eyes wprowadzi dużą różnicę w codziennym życiu osób niewidomych na całym świecie poprzez wzajemną pomoc w społeczności internetowej.” --- Hans Jørgen Wiberg

Bezpłatna aplikacja jest w App Store od prawie tygodnia i ma już ponad 55 000 zarejestrowanych użytkowników. Dobre 4000 z nich to ślepi. Szanse więc na to, że prośba złożona przez osobę niewidomą szybko trafi do wolontariusza, który zdąży odpowiedzieć na pytanie, nie jest zła. Jak dotąd podobno udzielono odpowiedzi na ponad 8000 zapytań. Sieć Be My Eyes stworzona w Kopenhadze postrzega siebie jako organizację non-profit, ale oczywiście chętnie przyjmuje darowizny. Be My Eyes jest obecnie dostępny tylko w wersji na iOS; zainteresowani użytkownicy Androida mogą zapisać się na tę listę mailingową.

W tym miejscu znajdziesz zewnętrzne treści od Vimeo, które uzupełniają artykuł. Możesz go wyświetlić i ponownie ukryć jednym kliknięciem.

Wyrażam zgodę na wyświetlanie mi treści zewnętrznych. Pozwala to na przekazywanie danych osobowych stronom trzecim. Przeczytaj więcej o naszej polityce prywatności.

Więcej na te tematy:

iPhone

iPada

Aplikacja

Dyskutować z!

Tutaj możesz skomentować artykuł "Bądź moimi oczami: aplikacja na iPhone'a pomaga niewidomym w życiu codziennym". Po prostu zaloguj się na swoje konto maclife.de lub wypełnij poniższe pola.

A jak osoba niewidoma uruchamia aplikację? Czy są powierzchnie dotykowe dla iPhone'ów? Nie słyszałem o ...

Więc musisz być głuchy.

Jeden z naszych „operatorów telefonicznych” jest niewidomy i często widzę go bawiącego się swoim iPhonem; nie tylko rozmowy telefoniczne. Więc to musi być jakoś możliwe.

Siri

słyszałeś kiedyś o sterowaniu głosowym?

Na iPhonie (a także na Macu) jest czytnik ekranu o nazwie „VoiceOver”. Z jego pomocą osoby niewidome i niedowidzące mogą nawigować po iPhonie i czytać im treści. Ciao Holger

iPhone ma różne funkcje ułatwień dostępu, dzięki czemu mogą z niego korzystać również osoby niewidome.

https://www.apple.com/de/accessibility/ios/#vision

Aplikacja ma niewielką wadę. Bardzo szybko rozładowuje baterię. Po godzinie znalazła się na szczycie widoku zużycia energii na iPhonie (21%). W tym miejscu należy pilnie wprowadzić ulepszenia.